Denisa Podhrazká


20180910_083226

Dřív jsem bydlela v Karviné a pak v Konětopech, ale tam jsem pracovat  nemohla. Tady  do  práce chodím  a baví mě to. Ležet jenom doma je nuda. Nejradši dělám korále a taky  mě baví navlíkat sáčky. Jsem šikovná, umím  sama počítat.

Když chodím do práce, tak  mám pak penízky na výlety. To jezdím moc ráda. Nejradši na zámek nebo na parník a taky jezdím  s asistentkou do bazénu. Když  vydělávám penízky můžu si koupit víc věcí, třeba novou sukni.   V dílně mám kamaráda Jardu a taky Haničku.

 

Petr Šejvl


Petr Šejvl

Třikrát týdně pracuju v keramický dílně, kde meju, barvim keramiku a taky barvim a žehlim tašky. Vydělávám si tam korunky, který potřebuju na oblečení, dobroty, šampon, voňavku, tabák a cigarety a na nový bydlení. Chci se přestěhovat a bydlet sám. Taky se musim nějak zabavit. Když nemám práci, tak se nudim.

 

Jana Potužníková


Jana Potužníková

Na Vyšší Hrádek jsem přijela 7.1.2008. Byla jsem na Vyšším Hrádku 4 měsíce. 5.5.2008 jsem se stěhovala na chráněné bydlení. Bydlela jsem tam s Miluškou, Pepíčkem a s Jardou. Dřív jsem měla moc těžkej život, když jsem byla v předchozím zařízení, ale to se mě nechce už rozebírat. Nechám to spát. Když jsem se přestěhovala na chráněné bydlení, začala jsem chodit pracovat k paní Pokorné do keramiky. Když jsem tam byla poprvé, tak jsem dělala jenom kuličky a vykrajovala vykrajovátkama. A když jsem tam byla asi půl roku, tak mě asistentka řekla, abych taky zkusila ježka nebo kočku a já jsem to zkoušela a ono to pomalu ale jistě šlo. A tak jsem začala dělat kočky, sovy a psy a poprvé jsem udělala srdíčkovej popelník. Můj život se mě velice změnil. Protože to, co bylo dřív, to se dneska nedá ani srovnat. Teď bydlím u brány, mám to kousek do práce. Jsem moc ráda, že mám práci a můžu si nějakou tu korunu vydělat. Kdybych tu práci ztratila, nebo, nedej Bože dobrý, bych byla moc nemocná, tak bych se moc trápila a byla bych moc a moc smutná, že nemám práci. Já z té mojí práce mám radost. Jsem šťastná, že můžu pracovat a dělat radost lidem, Který tu naší keramiku kupují.

Já už do keramické dílny chodím pět let. Je to moc krásná a křehká práce. Představte si, že máte před sebou kus hlíny a pomalu tvoříte. A když se už z hlíny udělá kočka nebo pes, tak je to pro mě ohromná radost. V dílně máme moc dobrý kolektiv. Někdy se stane, že taky nemám růžovou náladu, ale v dílně se mě velice líbí. Pro keramiku všechno. Keramice jsem dala svoje srdce a taky jsem se za keramiku vdala. Řekla jsem: „Vážená moje paní keramiko, berete si mě za právoplatnou manželku?“, a hlínička odpověděla: „Ano. A já hlínička si beru za manželku Janičku.“

Dnes už umím hodně věcí. Děláme i zakázky. Jsem tam opravdu spokojená. Mám práci, hezkej domov a svou kočičku Blaženku. Mám všechno, co potřebuju. A taky si koupím, co chci. Je moc dobře, že mám tuhle práci. A hodné lidičky kolem sebe, kteří to se mnou myslí dobře, mají mě moc rádi.

Velice bych si do budoucna přála hlavně to zdravíčko, abych se vyvarovala všeho zlého a poctivě pracovala a aby měli v dílně ze mě všichni radost.

Člověk si musí uvědomit, že práce je pro něj důležitá. Člověk by měl pracovat s láskou, pochopením a porozuměním. Vždyť keramika je moc krásná a křehká práce. S keramikou se musí jako s dítětem. Jemně a pomalu. Kdo pracuje s keramikou tak dlouho jako já, tak to, Bože můj, umí pochopit. Mě by bylo moc líto, kdybych tu práci neměla a už nikdy by pro mě nesvítilo sluníčko. Keramika je pro mě to nejdůležitější, co mám a kdybych neměla mojí keramiku a lidičky v dílně, které mám moc ráda, tak by pro mě ani neexistoval svět.

 

Jitka Vavrochová


Jitka Vavrochová

V dílně už pracuju pět roků. Baví mě keramika, pytlíky i špunty. Mám tam kamarádku Kačku.

Práci potřebuju, abych si vydělala na oblečení, na výlety, na dovolenou.

Kdybych nechodila do práce, tak bych byla doma, spala a nudila se. Bez peněz bych si nemohla nic koupit, tak bych byla smutná. Nemohla bych bydlet na chráněném bydlení. Tam se mi líbí. Baví mě to tam. Mám pokoj sama pro sebe, chodím nakupovat, vařím si.

Dřív jsem bydlela na Hrádku. Teď ale bydlím v bytě a je to tam mnohem lepší.

Dokud můžu pracovat, tak budu.

Ptejte se, jsme tady pro Vás

+ 420 775 114 625

Slevy na daních z příjmu až 60 000 Kč

Jsme na Facebooku